Moravia Marine Coatings
“İsraf Etme, İnsaf Et” Kampanyasının Açılışı Gerçekleştirildi
“İsraf Etme, İnsaf Et” Kampanyasının Açılışı Gerçekleştirildi 'İsraf Etme, İnsaf Et Kampanyası"nın açılışı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’in de katılımıyla gerçekleştirildi.

Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası kapsamında Keçiören Belediyesince düzenlenen "İsraf Etme, İnsaf Et Kampanyası"nın açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı MehdiEker’in yanı sıra Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür YardımcısıVeli Çelebi de iştirak etti.

Açılışta yaptığı konuşmada, insanların temel besin maddesi olarak mısır, pirinç ve buğdayı kullandığını kaydedenEker; bunların arasında en kıymetli besin maddesinin buğday olduğunu belirterek; "Bu nimete yeteri kadar sahip çıkıyor muyuz? Dinimizde, kültürümüzde israf yasaklandığı halde neden Keçiören'de her gün 1,5 ton ekmek çöpe atılıyor? Yılda 2 milyar ekmek çöpe atılıyor. Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Kendimize zarar veriyoruz." şeklinde konuştu.

Eker,israfın önlenmesi için ihtiyaç kadar ekmek alınmasını, sofraya da yenilebilecek kadarının getirilmesini önererek; bayat ekmeklerin çöpe atılmamasını, değerlendirilmesini istedi.

“Sağlık için kepeği artırıp tuzu azalttık”

Ekmeğin daha sağlıklı olması için birtakım tedbirler aldıklarını hatırlatan Bakan Eker, ekmeğin içerisindeki asgari kepek miktarını artırdıklarını, tuz miktarını ise azalttıklarını ifade ederek; "Bu da yetmedi bundan sonra ekmeğin içerisinde maya, un, su, bir de az miktarda tuz bulunacak. Başka hiçbir şey bulunmayacak. Başka hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Eker, Dünyada bir milyar insanın aç olduğunu, 10 milyon insanın da açlıktan öldüğünü belirterek; "Böyle bir dünya varken bizim milyarlarca liralık ekmeği çöpe atmaya hakkımız yok." Şeklinde konuştu.

Bakan Eker, açılış töreninin ardından bayat ekmeklerle hazırlanan ikramlardan tattı.